Home Blog Očakávané zmeny v európskych aerolíniách

Očakávané zmeny v európskych aerolíniách

2538
0
SHARE

Na nebi európskych leteckých spoločností sa zmráka. Krach spoločností, zlé plánovanie letov či predaje podielov ovplyvnia mnohých cestovateľov.

Air Berlín

Air Belin28.októbra 2017 uskutoční svoj posledný let druhá najväčšia nemecká letecká spoločnosť Air Berlín. Obľúbeným lacným letenkám (nielen) do USA je koniec. Spoločnosť sa už dlhšie zmieta v existenčných problémoch a po tom, ako kľúčový akcionár Etihad Airways zastavil dotovanie stratových liniek, sa spoločnosť dostala do platobnej neschopnosti a postupne začala rušiť niektoré linky.

Koncom októbra dolieta definitívne. Spoločnosť sa rozpredá po častiach, záujem už prejavili Lufthansa aj EasyJet. Ako náhradu na transatlantické lety možno využiť nízkonákladovku Norwegian Air Shuttle, ktorá v poslednom období čoraz viac konkuruje jednotke v Európe Ryanairu.

Ryanair

RyanairJednotka na európskom trhu si bola vždy istá svojou pozíciou a jej arogantné postoje boli vždy jasné. Ponúkame bezkonkurenčne najnižšie ceny – berte alebo nechajte tak. Verejnou mienkou sa nikdy nedal príliš ovplyvniť. Ale došlo aj nich.

V zimnom letovom poriadku Raynair zruší 18 000 letov, aby mohli byť na čas obslúžené ostatné lety. To však bolo veľa aj na inak zhovievavých zákazníkov a po veľkej vlne kritiky pre zlé plánovanie letov odstúpil prevádzkový šéf Ryanairu Michael Hickey.

Zároveň spoločnosť začala na svojom webe zobrazovať štatistiku zrušených letov spolu s počtom letov odbavených na čas. Z Bratislavy boli na zimu zrušené všetky lety do Solúnu.

ČSA

CSAČeské aerolínie menia vlastnícku štruktúru. Korean Air predáva 44% podiel v ČSA spoločnosti Travel Service. Tá spolu jej s doterajším podielom 34% získa 78%. Rokuje sa aj o predaji podielu štátu, ktorý vlastní 19,7%. K letke 49 lietadiel Travel Service sa tak pridá ďalších 19 lietadiel ČSA.

ČSA sa už v poslednej dobe podľa cestujúcich profilujú ako nízkonákladová spoločnosť, väčšinové vlastníctvo Travel Service môže tento trend akurát podčiarknuť. Môžeme sa len nechať prekvapiť, aký bude ďalší trend v poskytovaní služieb ČSA.

Alitalia

AlitaliaV máji 2017 taliansky národný dopravca Alitalia požiadal o nútenú správu. Predzvesť možných problémov naznačila vlaňajšia strata aeroliniek vo výške 460 mil. EUR. Či bude Alitalia nasledovať s ukončením prevádzky Air Berlín ukážu najbližšie mesiace.

Monarch airlines

Monarch airlines2.októbra 2017 piata najväčšia britská letecká spoločnosť Monarch airlines s okamžitou platnosťou ukončila poskytovanie svojich služieb. 110 tisíc cestujúcich zostalo nečakane v zahraničí, ani jedno z 36 leasovaných lietadiel už pre nich nevzlietlo.

Lastovička zo Schwechatu

Georgian airwaysPočuli ste už o Georgian Airways? Ani ja nie. Tento gruzínsky dopravca sa ako prvý odhodlal presmerovať svoje lety z letiska Viedeň – Schwechat do Bratislavy. Ako píše portál Slovak aviation z Tbilisi sa bude lietať do Bratislavy od 28.marca 2018 Embarerom 190 dvakrát týždenne, vždy vo štvrtok a v nedeľu.

Pre bratislavské letisko je to dobrá správa, opäť sa rozšíri počet aerolínií a destinácií kam doletíte. Snáď tento krok budú nasledovať aj ďalšie spoločnosti a BTS sa postupne začne vynárať z tieňa viedenského letiska.


Dočítali ste sa až na koniec článku. Ďakujem! Verím, že sa vám článok páčil. Ak chcete dostať informáciu o ďalších článkoch a zaujímavostiach, prihláste sa k odberu noviniek.

Comments

Komentáre

SHARE
Chodím do práce a zarábam, aby som si mohol kúpiť veci, ktoré nepotrebujem. Cestovanie začína inšpiráciou. Inšpirujte sa! Cestujte!