Home Svet Amerika Prehliadka sídla OSN v New Yorku

Prehliadka sídla OSN v New Yorku

81
0
SHARE

Cieľom Organizácie spojených národov je udržanie svetového mieru, bezpečnosti a rozvíjanie priateľských vzťahov medzi národmi. Jej úloha je aj dnes nemej dôležitá ako v čase jej vzniku po druhej svetovej vojne (24.10.1945). Svoje brány OSN v New Yorku otvára aj návštevníkom z ktorejkoľvek členskej krajiny OSN. Prehliadka OSN aj vás určite donúti zamyslieť sa nad svetom v ktorom žijeme a v končenom dôsledku aj nad sebou samým.

UN Plaza - prehliadka OSN

Čo všetko prehliadka OSN zahŕňa

Počas 60 minútovej organizovanej prehliadky OSN budete mať možnosť vidieť na vlastné oči všetky hlavné rokovacie miestnosti:

  • Sála Valného zhromaždenia OSN
  • Komora Rady bezpečnosti
  • Komora Poručníckej rady
  • Komora Hospodárskej a sociálnej rady
Sála Valného zhromaždenia OSN
Sála Valného zhromaždenia OSN
Komora Rady bezpečnosti
Komora Rady bezpečnosti

V každej rokovacej miestnosti sa dozviete účel danej rady, jej históriu, prácu a význam v súčasnosti.

Cestou medzi rokovacími miestnosťami uvidíte expozície venované jadrovým výbuchom v Hirošime a Nagasaki, konečnému riešeniu židovskej otázky, mierovým misiám OSN či umelecké diela darované členskými krajinami.

K dispozícii vám bude aj priľahlý areál s parkom a výhľadom na Queens.

Rezervácia prehliadky a vstupenky

Prehliadky je potrebné rezervovať minimálne dva dni dopredu cez internet na stránke návštevníckeho centra OSN. Rezervujú sa na presný čas vstupu (pondelok až piatok od 9:30 do 16:45). V prípade, ak sa práve koná zasadnutie OSN, prehliadky sa neorganizujú. K dispozícii sú sprievodcovia v anglickom, francúzskom, nemeckom či španielskom jazyku.

Cena vstupného je 22 dolárov pre dospelých.

Kde sa sídlo OSN nachádza a ako sa tam dostať

Budova OSN sa nachádza na First Avenue a 47th Street v južnej časti Midtownu. Ideálne je odviesť sa metrom 4/5/6/7 na Grand Central – 42nd St. A odtiaľ sa vydať pešo smerom na východ.

Než sa však dostanete k bezpečnostnej prehliadke a vstupu do areálu, je potrebné vybaviť všetky vstupné formality v návštevníckom centre oproti cez cestu na rohu 43rd St. Vyhraďte si čas aspoň hodinu pred plánovaným začiatkom prehliadky OSN.

Osoba, ktorá vstupenky rezervovala sa preukáže vstupenkami a platným pasom. Následne je odfotografovaná a onálepkovaná na hrudi. Tento doklad s fotkou mizernej kvality je potrebné mať nalepený na viditeľnom mieste po celý čas, ako sa zdržiavate v priestoroch OSN. Ostatní členovia vašej skupiny dostanú papierový náramok ako na festivale.

Vstúpte na prehliadku OSN, pozorne počúvajte a zamyslite sa

A teraz Vám nič nebráni prejsť bezpečnostnou kontrolou pri návštevníckom vstupe. Budete sa cítiť ako na letisku. Iba s rozdielom, že pracovníci sú milí a ochotní vám pomôcť.

Prehliadka OSN sa môže začať. Užite si ju a dozviete sa množstvo zaujímavostí. Výklad sprievodcu je naozaj zaujímavý a donúti vás k zamysleniu sa o skutočnom význame mieru vo svete a organizácie OSN.

Zopár zaujímavostí na záver

  • Až do septembra 2018 je v protokolárne najvyššej funkcii OSN ako predseda Valného zhromaždenia Slovák – Miroslav Lajčák.
  • Poručnícka rada, ktorá sa zaoberá správou nesamostatných území nezasadala od novembra 1994, ale dodnes nebola formálne zrušená.
  • Pozemok s rozlohou 7 hektárov pod sídlom organizácie kúpil a daroval OSN D. Rockefeller v roku 1946 za 8,5 milióna dolárov.

OSN OSN OSN OSN OSN OSN OSN UN Plaza - prehliadka OSN


Dočítali ste sa až na koniec článku. Ďakujem! Verím, že sa vám článok páčil. Ak chcete dostať informáciu o ďalších článkoch a zaujímavostiach, prihláste sa k odberu noviniek.

Comments

Komentáre

SHARE
Chodím do práce a zarábam, aby som si mohol kúpiť veci, ktoré nepotrebujem. Cestovanie začína inšpiráciou. Inšpirujte sa! Cestujte!